DNI OTWARTE NA WBAIŚ

27 listopada 2019 r. na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ zorganizowano Dzień Otwarty.

W tym dniu młodzież kształcąca się w szkołach średnich o profilu technicznym, w tym budowlanym, mogła odwiedzić nasz Wydział i zapoznać się z kierunkami i dyscyplinami kształcenia na poziomie szkoły wyższej, konkretnie z zakresu budownictwa, architektury, urbanistyki i dziedzin pokrewnych. Celem Dni Otwartych jest zachęcenie młodzieży kończącej szkoły średnie do podjęcia studiów wyższych, jako kontynuacji wybranego wcześniej kierunku zawodowego i tym samym do zdobycia o wiele szerszych horyzontów wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Do odwiedzenia naszego Wydziału zgłosiło się około 150 uczniów reprezentujących szkoły: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w kategorii Technikum Budowlane z Drezdenka, Zespół Szkół Technicznych w kategorii Technikum ze Zbąszynka, Zespół Szkół Budowlanych z Żar i Zespół Szkół Budowlanych z Zielonej Góry.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem, który w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50 wygłosił dr inż.
Paweł Rubinowicz z zespołu badawczego Centrum Cyber
Urbanistyki na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Temat wykładu to Zabudowa wysoka – analizy oddziaływania wizualnego z użyciem modeli miast 3D. Autor udowadniał, że „…wirtualne modele miast oraz systemy komputerowe do ich przetwarzania mogą być bezcennym narzędziem współczesnego warsztatu urbanistycznego…”.

Po wykładzie miały miejsce zajęcia pokazowe, które poprowadzili wykładowcy z Instytutu Architektury i Urbanistyki (IAiU) UZ oraz z Instytutu Budownictwa (IB) UZ. Między innymi były to:

  • Współczesna architektura i odnawialne źródła energii –
    dr inż. arch. J. Juchimiuk (IAiU);
  • Co to jest perspektywa – dr inż. arch. A. Maciejko (IAiU);
  • Pracownia mozaiki – moje kolory – prof. J. Gawron i mgr
    M. Czerniawska (IAiU);
  • Po co architektom historia? – dr inż. A. Kononowicz (IAiU);
  • Zobaczyć niewidzialne – dr inż. K. Urbańska i mgr inż.
    A. Kucharczyk (IB);
  • Badanie udarności metalu metodą Charpy’ego – dr inż.
    E. Grochowska i dr inż. J. Kaliszuk (IB);
  • Zielona energia – dr inż. Anna Staszczuk (IB);
  • Mechanika eksperymentalna materiałów i konstrukcji –
    maszyna wytrzymałościowa Instron „Elastooptyka” – temat został omówiony, łącznie z pokazem, przez dr. inż. T. Sochę, dr. inż. A. Denisiewicza i dr. inż. K. Kulę (IB);
  • W Pracowni Materiałów Budowlanych, pod kierunkiem
    mgr inż. B. Michalaka (IB), uczniowie samodzielnie wykonali zaprawę normową;
  • Dr inż. S. Gibowski (IB) przedstawił, łącznie z pokazem,
    temat Sprzęt geodezyjny stosowany w pomiarach inżynierskich.

Uczniowie mogli również obejrzeć wystawę studenckich
projektów architektonicznych oraz prac warsztatowych
i efektów twórczości plastycznej studentów architektury,
która była prezentowana w Galerii Architektury i Sztuki UZ
(budynek A-8). Pełny tytuł wystawy to: Wystawa studenckich prac projektowych, działań warsztatowych w Galerii Architektury i Sztuki Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym nagrodzonych dyplomów magisterskich. Po wystawie oprowadzali: dr inż. arch. H. Borucińska-Bieńkowska, mgr inż. arch. M. Golański, dr inż. arch. J. Juchimiuk oraz
mgr inż. arch. R. Dudzik (IAiU).

Organizatorów i wykładowców Dni Otwartych pod względem organizacyjnym wspomagali studenci drugiego roku
kierunku budownictwo zrzeszeni w Kole Naukowym „Nowocześni budowlańcy” prowadzonym przez mgr. inż. Bartosza Michalaka (IB), a wyżej wspomniana wystawa została zorganizowana we współpracy z Kołem Naukowym „Architektura w Przestrzeni Zrównoważonej (KN „APZ”)”.

Z rozmów kuluarowych przeprowadzonych po kolejnych zajęciach wynikało, że uczniowie uczestniczący w pokazach pozytywnie zaopiniowali ideę i inicjatywę zorganizowania Dnia Otwartego na uczelni wyższej, a także byli usatysfakcjonowani zaprezentowaną tematyką i sposobem jej przekazania. Należy mieć nadzieję, że wielu z nich zasili w przyszłych latach szeregi studentów na naszym Wydziale, a później po studiach, spełni swoje aspiracje w roli architektów, projektantów, kierowników budów i na innych ważnych stanowiskach w szeroko ujmowanym budownictwie. Życzymy Im tego z całego serca.